Budowa piersi u kobiet

Zwięzłe przedstawienie tematu jakim jest budowa piersi i ich czynności wydaje się niezbędne w celu zrozumienia zmian, do jakich dochodzi w rozmaitych chorobach, również w raku. Pierś kobieca składa się z tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej. Gruczoł piersiowy zbudowany jest z 12 do 20 płatów, podzielonych z kolei na setki małych zrazików (płacików). W okresie karmienia gruczoł odpowiedzialny jest za produkcję pokarmu. Z każdego z nich wychodzą małe przewodziki, które łącząc się tworzą przewody mleczne uchodzące na szczycie brodawki. Tuż przed wejściem w obręb brodawki każdy przewodów mlecznych rozszerza się tworząc zbiornik zwany zatoką mleczną.

Chcesz długo cieszyć się zdrowiem? Koniecznie przeczytaj artykuł – budowa piersi to podstawowa wiedza każdej z nas. Warto poznać dokładną budowę piersi oraz ich funkcje.  Aby móc odpowiednio o nie zadbać i wcześnie wykryć zmiany.

Pierś leży, pomiędzy dworna błonami silnej tkanki włóknistej – powięzi. Cieńsza z nich znajduje się pod skórą, grubsza – między gruczołem a mięśniami pokrywającymi ścianę klatki piersiowej. Obie warstwy są połączone przez tak zwane więzadła Coopera. Więzadła te mogą rozciągać się w miarę upływu wieku, z powodu otyłości lub przedłużonego okresu karmienia, co powoduje, że piersi tracą swoją naturalną jędrność i staja się obwisłe.

Budowa piersi – mięśnie

Pod gruczołem znajduję się dwa mięśnie piersiowe, które przykrywają ścianę klatki piersiowej. Mięsień piersiowy większy jest dużym trójkątnym mięśniem rozpościerającym się miedzy obojczykiem, mostkiem oraz szóstym i siódmym żebrem a główką kości ramiennej. Tworzy on m.in. zarys ściany klatki piersiowej i jest jednym z mięśni wspomagających ruch ramienia do przodu. Drugi mięsień piersiowy, dużo mniejszy, leży głębiej i rozciąga się między trzecim, czwartym i piątym żebrem a przednią powierzchnią łopatki.

Naczynia krwionośne i chłonne piersi

Krew napływa do piersi przez odgałęzienia tętnicy pachwowej oraz z poziomych gałęzi biegnących wzdłuż mostka tętnicy piersiowej wewnętrznej. Wraz z tętnicami przebiegają odpowiadające im żyły, odprowadzające krew z powrotem do serca. Układ naczyń krwionośnych odgrywa istotną rolę, ponieważ tą drogą mogą rozprzestrzeniać się w organizmie komórki raka.

Drugą weżną drogą rozsiewu komórek rakowych jest łańcuch naczyń chłonnych (limfatycznych), zbierających chłonkę – śródtkankowy. Naczynia limfatyczne uchodzą do węzłów chłonnych – struktur, które przypominają wielkością i kształtem ziarna fasoli. Pełnią rolę filtrów zatrzymujących bakterie i inne szkodliwe substancje znajdujące się w chłonce, uniemożliwiając ich spływ do układu krwionośnego.

Układ chłonny pełni bardzo ważną funkcję w ochronie organizmu przed zakażeniami i może także odgrywać rolę w blokowaniu rozsiewu komórek rakowych. Pomimo to niektóre takie komórki rozprzestrzeniają się przez układ chłonny, dlatego też podczas operacji raka piersi usuwa się z reguły węzły chłonne.

Spływ chłonki z każdej piersi zaczyna się w okolicy brodawki i biegnie do węzłów chłonnych (zwanych także gruczołami chłonnymi) pach lub przestrzeni międzyżebrowych. Następnie chłonka przepływa przez inne grupy węzłów chłonnych: szyjne, okołoobojczykowe i przymostkowe.

Istotny jest stopień ewentualnego zajęcia przez raka wymienionych grup węzłów chłonnych, gdyż dostarcza to ważnych informacji. Analiza badań dostarcza informacji co do stopnia zaawansowania choroby i wyboru najlepszego sposobu leczenia. Do węzłów chłonnych pachy spływa chłonka nie tylko z piersi, ale także z ramion. Usunięcie węzłów w czasie zabiegi operacyjnego, lub ich naciekanie komórkami raka, może doprowadzić do zaburzeń odpływu chłonki z ramienia. Z czasem u pacjentek obserwuje się przewlekły obrzęk.