Rak piersi wiadomości ogólne – czynniki ryzyka

Nowotwór piersi jest najpoważniejszą chorobą kobiecą nie tylko ze względu na bardzo częste występowanie ale i ciężki przebieg choroby. Stanowi powszechny powód permanentnego niepokoju wśród kobiet zdrowych. Nowotwór i jego objawy oraz czynniki ryzyka są częstszym tematem doniesień w prasie, telewizji i innych środkach masowego przekazu. Kobiety zdają więc sobie sprawę z ryzyka zachorowania, wciąż jednak niewiele z nich zna prawdziwe zagrożenie tą chorobą, warunki jej występowania, objawy, możliwości i skuteczność leczenia. Nadmierny lęk powodują zakorzenione i nieprawdziwe mity.

A jak to jest w rzeczywistości?

Rzeczywistość jest mniej przerażająca, niż się powszechnie sądzi. Dla przykładu: większość guzów piersi ma charakter nienowotworowy, leczenie raka piersi nie zawsze musi wiązać się z odjęciem piersi, a nowoczesne metody leczenia, zwłaszcza raka we wczesnym stadium, stwarzają realną szansę wyzdrowienia.

Chcemy przedstawić czynniki ryzyka i przebieg choroby we wczesnym okresie rozwoju, ponieważ w momencie wystąpienia pierwszych objawów, kobiety często nie zdają sobie sprawy z ich znaczenia.

Kolejnym celem jest wyjaśnienie różnic między objawami łagodnych (niezłośliwych) chorób piersi a rakiem, podkreślenie konieczności jak najszybszego zgłoszenia się do lekarza w przypadku stwierdzenia jakichkolwiek objawów oraz przedstawienie metod ustalania rozpoznania. Wśród czytelniczek znajdą się też kobiety, u których już stwierdzono raka. Wiadomość o takim rozpoznaniu stanowi zazwyczaj szok.